Krmiva a chovatelské potřeby

Na této stránce najdete věci denní potřeby pro každého pejska, tedy rady okolo krmení, psích hraček a základních chovatelských potřeb...

Čím krmit
Chovatelské potřeby pro začátek

 

Čím krmit

Psa lze krmit v podstatě třemi způsoby:

  • klasickou vařenou stravou
  • průmyslově vyráběnými granulemi
  • kombinací předchozích způsobů

Granulované krmivoKaždá metoda má své zastánce i odpůrce. Pokud budeme krmit psa domácí stravou (tj. kuřecí nebo hovězí maso, rýže, těstoviny), musíme mít na paměti, že se nám nepodaří nikdy vyrobit vyváženou stravu, tedy obsahující správné a dostatečné množství bílkovin, vitamínů, minerálů a stopových látek. Nevýhodou této metody je i poměrná časová náročnost přípravy a nutnost mít spolehlivého dodavatele nezávadného kvalitního masa (svaloviny).

V dnešní době je možné využívat průmyslově vyráběných psích granulí. Je ovšem nutné vybrat si krmivo značkového výrobce (Eukanuba, Eagle, Purina, K-9 apod.), protože jen tak máme jistotu kvality, jak při výběru surovin, tak i při samotné výrobě. Zavedení výrobci mají také výhodu vybavených testovacích laboratoří a dlouhodobých zkušeností. Důrazně varuji před nákupem krmiv pofiderních značek lákajících zákazníka nízkou cenou! Těmto krmivům se vyhýbejte, neboť nebývají vyráběna z kvalitních surovin a často do nich bývá přidáva i sója - první indikátor nekvalitního krmiva. Na krmení se skutečně nesmí šetřit, mějte na paměti i to, že co zanedbáte především v prvním roce na výživě psa, už těžko napravíte a pes si může následky nést s sebou celý život.

Kombinaci obou způsobů krmení nelze příliš doporučit. Proti jsou především zvěrolékaři, neboť z důvodu skladby potravy má pak pes často problémy s trávením. Obecně lze říci, že je dobré vybrat si ten způsob, který Vám více vyhovuje, a nekombinovat jej s jiným.

 ______________________________________
Copyright (c) Viktor Dostál - PSÍ ŠKOLA FALCO

 

Chovatelské potřeby pro začátek

Pro svého psa budete potřebovat několik základních věcí do života:

  • kvalitní kožený obojek s plstěnou podšívkou Kožený obojek

(Nevoďte prosím svého psa na stahovacím obojku; v sekci Výcvik najdete zdůvodnění.)

  • pevné vodítko větší délkyKožené vodítko

(Aspoň 2-2,5m, ideální jsou vodítka nastavovací. Lepší je také pletené vodítko kruhového nebo čtvercového průřezu, neřeže tolik do ruky jako vodítko ploché. Tzv. "FLEXI" - vodítka lze doporučit pouze pro štěňata, chceme-li svého psa mít opravdu pod kontrolou, potřebujeme vodítko pevné.)

  • pelíšekPsí pelíšky

(Dostatečně velkých rozměrů a pokud možno vycpaný látkou, ne molitanem. Proutěné košíky nejsou příliš vhodné.)

  • misky na krmení a voduPlastiková dvojmiska

(Velmi vhodné jsou dostatečně velké plastikové dvojmisky. Pozor u plemen s převislýma ušima - neměly by se máčet ve vodě nebo v krmení. Nerezové misky bohužel také nejsou nejvhodnější, psi totiž obecně nemají rádi kovové předměty.)

  • dostatečný počet hračekBavlněné přetahovadlo

(Každý pes stejně jako malé dítě potřebuje pro svůj zdravý vývin dostatek podnětů. Získává je od Vás, ze svého okolí a vlastní hrou. Proto jsou pro něj hračky tak důležité v době, kdy je pes třeba sám a potřebuje se nějak zabavit. Pokud se nezabaví, začne se nudit. A pak se divíme nad zničeným interiérem bytu, zplundrovanou zahrádkou ... Takže hračky. Musí být kvalitní, musí něco vydržrt /osobně se mi osvědčily spíše hračky pro malé děti než pro psy, více vydrží/ a pokud možno musí nějak reagovat - z pískací hračky je Váš pejsek v sedmém nebi. Jenom je nutno dát pozor, aby nebyly příliš malé a Vaše štěně je nespolklo. Štěňata jsou zvědavá a musí všechno vyzkoušet - můj Dino, když byl štěně, do sebe neuvěřitelnou rychlostí vsoukal dětský kapesník, aby z něj pak potupně vyšel stejnou cestou ...)

______________________________________
Copyright (c) Viktor Dostál - PSÍ ŠKOLA FALCO

 

Zpět na hlavní stránku

Copyright © 2000-2002 Viktor Dostál - O.K.SOFT/Psí škola FALCO ((All Rights Reserved.)
WWW stránky založeny 20.10.2000, poslední aktualizace: 3.2.2002
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768