Mobilní aplikace FALCO

                  PSÍ STRÁNKY FALCO © Viktor Dostál   
... unikátní metoda přirozené komunikace se psy!   

Moderní technologie mohou být přínosné i pro majitele pejsků. V dnešní době jsou již velmi rozšířené a lehce dostupné tzv. chytré telefony (smartphony), které umožňují provozovat aplikace šité na míru. Mobilní telefony se správnými aplikacemi jsou navíc velmi šikovné v běžném venkovním terénu, tedy prostředí, kde se se svými pejsky tak často pohybujeme. Stačí mobil vytáhnout, spustit konkrétní aplikaci a velmi rychle zjistit potřebnou informaci - např. "copak je tohle za plemeno", "jak to dnes vypadá s klíšťaty", "má ten majitel pejska pravdu v tom, co mi povídá o svém pejskovi", "jak se zachovat v případě konkrétního psího úrazu", "kdy mě čeká další očkování", "jaké má můj pejsek číslo čipu", "jak se rychle dovolat mému veterináři", nebo "ztratil se mi pejsek", "není tenhle pejsek registrovaný jako pohřešovaný"...

Je spousta situací, které je daleko efektivnější (někdy i životně nutné) řešit přímo na místě a ne až doma dolovat informace z paměti a zjišťovat správné postupy!

Proto jsem se rozhodl pro vývoj tohoto typu mobilnich aplikací. Budou obsahovat nejen moje nápady a vývojářskou práci, ale především moje znalosti a informační hodnotu z oblasti pejskařské. Aplikace jsou určeny pro platformu Android - je v našich zemích na chytrých telefonech zdaleka nejrozšířenější, v dnešní době lze telefon s tímto operačním systémem pořídit již za velmi nízké ceny, často jsou přidávány zdarma jako bonus k jiným výrobkům nebo službám. Telefony s operačním systémem Android jsou jednoduše z mnoha hledisek nejdostupnější a jejich obsluha je velmi intuitivní, proto moje volba jednoznačně padla na tuto platformu.

 

   FALCO PSÍ PRŮVODCE


   
FALCO DOG RESCUE (platforma Android)
   FALCO DOG RESCUE (ostatní mobilní platformy)

 

   FALCO PSÍ PRŮVODCE v7.2

 

  ... mobilní aplikace pro OS  Android

Součástí aplikace je widget pro zobrazení stavu modulů KLÍŠŤOVÁ AKTIVITA, MŮJ PES a INFOSLUŽBA FALCO - automaticky se aktualizuje, k dispozici jsou 4 režimy zobrazení a 4 grafické motivy. Lze z něj také přímo spouštět samotnou aplikaci.
(Instalace widgetu je nezbytná pro plnohodnotnou funkci aplikace - viz popis funkcí.)

 

Základní popis a ovládání aplikace

Aktuální verze aplikace obsahuje následujících 9 modulů:

  
 
 

 

V následujícím popisu budou jednotlivé moduly rozebrány podrobně.

 

PŘEHLED PSÍCH PLEMEN v našich končinách rozšířených nebo jiným způsobem zajímavých, jehož základním specifikem je na rozdíl od všech jiných podobných přehledů a psích atlasů skutečnost, že popis plemen a jejich povah vytvářím sám na základě svých zkušeností a konkrétních i obecných znalostí získaných za léta mé praxe s pejsky. Nejedná se tedy o žádné paskvily typu "najdi na netu, zkopíruj a vlož" nebo populisticky zkreslené definice, jedná se o moje vlastní posouzení a troufám si říci, že posouzení objektivnější a pravdivější než naprostá většina těch, se kterými přijdete do styku (čemuž odpovídá i zpětná vazba majitelů psů). Popisy plemen jsou psány s důrazem na opravdu důležité skutečnosti, stručně a jasně tak, aby se v nich uživatel neztratil a dokázal si podstatné věci zapamatovat. Znovu zdůrazňuji - nejde o všeobecný psí atlas, ale o moje vlastní zkušenosti a znalosti.
(Jako perličku zde uvedu, že se mi někteří lidé sami svěřili, že si ve volných chvílích /autobus, čekárna atd./ moje popisy plemen studují - a pro mne je to nejlepší důkaz, že tento modul aplikace má svůj velký přínos.)

Popis každého plemene obsahuje celkovou fotografii, detail hlavy, zařazení v klasifikaci FCI a dále základní popis jeho exteriéru, povahy, historie plemene a vhodnosti/nevhodnosti pro určité typy lidí. Od verze 2.0 je v popisu povahy uveden i velmi důležitý a nikde jinde neuváděný věk psychické dospělosti.

Aplikace dále obsahuje základní filtr plemen podle zařazení FCI, velikosti a typu srsti.
 

     

Klepnutím na položku seznamu vyberete plemeno, tlačítky vyberete požadovaný popis. Okno s textem zavřete tlačítkem smartphonu <Zpět> nebo klepnutím na šipku v horní liště okna. Do seznamu se vrátíte tlačítkem smartphonu <Zpět>, klepnutím na šipku v horní liště aplikace nebo klepnutím na horní fotku. Výběr plemen (filtr) je k dispozici po klepnutí na ikonku "trychtýře" v horním pravém rohu displeje.
Dlouhým podržením v seznamu plemen otevřete okno s detailem hlavy, zavřete je tlačítkem smartphonu <Zpět> nebo klepnutím kdekoli v oblasti okna.

 

 

Modul KLÍŠŤOVÁ AKTIVITA zobrazuje průběžně aktualizovanou týdenní předpověď předpokládané aktivity klíšťat. Od verze 2.0 je součástí aplikace také widget "FALCO", který zobrazuje denní aktuální stav klíšťové aktivity, k dispozici jsou 4 režimy zobrazení a 3 grafické motivy (viz Menu/Nastavení). V případě extrémní aktivity se zobrazí notifikační zpráva. Pro správnou funkci je samozřejmě podmínkou mobilní internetové připojení.

Widget se automaticky aktualizuje každou hodinu, jeho obsah je obnoven také v okamžiku, kdy je klepnutím na něj spuštěna aplikace. Pokud je stupeň aktivity uveden v závorkách [   ]
, pak byl poslední pokus o načtení proveden při vypnutém internetovém spojení a je zobrazena poslední úspěšně načtená hodnota.

   Toto zobrazení od v5.0/7.0 indikuje
   n
eaktivní období
   (zimní sezóna).

 

Modul klíšťová aktivita ukončíte tlačítkem <Zpět> nebo klepnutím na šipku v horní liště.

 

 

Modul PRVNÍ POMOC zahrnuje stručný, pohotový a jasně pochopitelný návod (včetně příznaků a stupně ohrožení) pro řešení základních psích úrazů, které se především (ale nejen) v letní sezóně mohou přihodit - ve stresové situaci, kdy člověk začne panikařit, může rychlý a správný postup zachránit psí život! Stačí vytáhnout smartphone a podívat se do aplikace FALCO PSÍ PRŮVODCE...
 

Klepnutím na ikonky v liště vyberete požadované zobrazení.

 

 

Modul MŮJ PES je od verze 3.0 nedílnou součástí aplikace. Je nejen velmi šikovnou a pohotovou náhradou očkovacího průkazu/pasu a přehledem indormací o vašem pejskovi, ale také inteligentním hlídačem důležitých psích termínů (vakcinace, odčervení, hárání fenek).

V oddílu Identifikace je možné zadat: jméno, plemeno, datum narození, pohlaví, identifikační číslo (čip/tetování), barvu a druh srsti, zvláštní znaky, hmotnost, výšku v kohoutku. Je možné přidat i fotografii vašeho pejska nebo fenečky!

V oddílu Veterina lze z vašeho telefonního adresáře zadat telefonní kontakt vašeho veterináře/kliniky (a přímo odtud otevřít kontaktní kartu a následně volat/psát) včetně přiřazeného avatara a ordinační doby. Dále lze zadat termíny nejbližší vakcinace (vzteklina/trojkombinace/infekční kašel/borelióza/tetanus), datum posledního provedeného odčervení, datum posledního použití protiklíšťového přípravku, datum před/posledního epileptického záchvatu a datum posledního hárání vaší fenky. Součástí tohoto oddílu jsou i základní fyziologické hodnoty psa včetně dalších údajů plus jasné a přehledné postupy první pomoci při selhání vitálních funkcí psa.

To ale není všechno;)

Pointa je v následujících vychytávkách...


Všechny uvedené termíny, tedy všechny vakcinace, odčervení, protiklíšťový přípravek a hárání, jsou monitorovány podle následujích pravidel:

WIDGET/NOTIFIKACEnotifikace (2x denně mezi 10.-11.hod. a 16.-17.hod.), pokud

- vakcinace: aktuální den = termín
- odčervení: aktuální den > termín + 90 dní (cca 3 měsíce) a zároveň aktuální čas < termín + 91 dní
- klíšťata: aktuální den > termín + 30 dní (cca 1 měsíc) a zároveň aktuální čas < termín + 31 dní
- hárání: aktuální den > termín + 180 dní (cca 6 měsíců) a zároveň aktuální čas < termín + 181 dní


indikace (červený "štít"), pokud
- vakcinace: aktuální den >= termín
- klíšťata: aktuální den >= termín + 30 dní

APLIKACE
indikace (červené tlačítko), pokud
- vakcinace: aktuální den >= termín
- odčervení: aktuální den > termín + 90 dní (cca 3 měsíce)
- klíšťata: aktuální den > termín + 30 dní (cca 1 měsíc)
- hárání: akruální den > termín + 180 dní (cca 6 měsíců)


zobrazení data vakcinace v oddílu Veterina:
červený text v bílém poli:
  - vakcinace: aktuální den > termín - 30 dní
  - odčervení: aktuální den > termín + 90 dní
  - klíšťata: aktuální den > termín + 30 dní
  - hárání: aktuální den > termín + 180 dní
žlutý text v červeném poli
  - vakcinace: aktuální den >= termín


Aplikace FALCO PSÍ PRŮVODCE tedy nejen časové údaje zaznamenává, ale také hlídá (a v případě vakcinací jeden měsíc předem indikuje blížící se termín) a upozorňuje na aktuální nebo již překročené termíny!

Poznámka: pro zde uvedené notifikační funkce je již z funkčního principu nezbytně nutné, aby byl nainstalován i widget FALCO.
 

       

Mezi oddíly Identifikace a Veterina se přepínáte prostřednictvím záložek na spodním okraji displeje. Klepnutím na "tužku" se dostanete do editačního režimu vybrané položky. Datum lze zadat/smazat, v zadávání plemene vyberete položku z roletového seznamu, totéž při zadávání kontaktu ze svého telefonního adresáře. Fotku pejska přidáte klasickým postupem.
Nezapomeňte, že klepnutím na ikonku "sluchátka" v avatarovém poli Veterinář/Klinika otevřete přímo kartu kontaktu, se kterou můžete pracovat již klasickým postupem (tedy z ní volat, psát sms nebo email)!

Do oddílu Veterina se dostanete také přímo
klepnutím na červené tlačítko v případě aktivní notifikace.

 

 

Dalším modulem aplikace je INFOSLUŽBA FALCO. Také zcela nová, unikátní záležitost - jedná se o informační kanál, kterým se k uživatelům aplikace FALCO PSÍ PRŮVODCE budou dostávat zprávy nejrůznějšího typu. Tedy nejen zprávy PSÍ ŠKOLY FALCO (aktualizace webu, aktualizace aplikací, zajímavosti, akce, různé komentáře apod.), ale i zprávy jiné - například upoutávky na různé internetové zdroje, ale mohou se tu objevit i zprávy urgentní, třeba hledaný pejsek, nalezený pejsek... (I když v tom posledním bodě jsem už skeptický - lidé jsou líní, strašně líní, a pokud určitá činnost vyžaduje víc než dvě kliknutí myši, jdou od toho. Příkladem budiž navzdory svému potenciálu stále málo využívaný FALCO DOG RESCUE...)

Nápadům se meze nekladou, možností využití může být spousta a navíc se jedná o první verzi infoslužby - kdo ví, odkud přijde inspirace na její další zdokonalování...
 

Infoslužba je součástí automatické aktualizace - pokud tedy máte nainstalovaný widget a mobilní datové připojení, budete o každé zprávě vědět. Bude indikovaná jak ve widgetu, tak v samotné aplikaci zeleným symbolem/tlačítkem. Po jeho stisku se zpráva stáhne a otevře. Podtržené texty (aktivní odkazy) se po klepnutí otevřou v externím internetovém prohlížeči.
Pokud nemáte instalovaný widget, lze zprávu otevřít klasicky prostřednictvím hlavního menu (stejný způsob je zapotřebí použít v demoverzi, viz níže). Okno se zprávou zavřete stiskem tlačítka smartphonu <Zpět>.

 

 

Novým modulem aplikace je od verze 4.0 FOTOGALERIE FALCO. Umožňuje na displeji smartphonu zobrazit nejen libovolný psí snínek ze stejnojmenné fotogalerie na PSÍCH STRÁNKÁCH FALCO, ale na rozdíl od originálu jsou plemena seřazena podle abecedy/věku a navíc je možné v nich i vyhledávat. Filtrování funguje nejen podle plemen, ale např. také podle pohlaví nebo věku - prohledává se celý popis fotografií.

Zobrazení fotogalerie je nezávislé na verzi aplikace (4.0 a vyšší), veškeré aktualizace fotogalerie jsou prováděny na mém webu. Popisy fotografií jsou dodané jejich autory, pouze některé jsem oproti webové verzi trochu upravil pro lepší přehlednost.

Pro přístup do fotogalerie je samozřejmě zapotřebí internetové (mobilní) připojení.

(Stejně jako v aplikaci samotné tímto znovu děkuji všem, kdo fotkami svých čtyřnohých kamarádů do fotogalerie přispěli.)

 

Po spuštění modulu FOTOGALERIE se načte aktuální seznam a po klepnutí na požadovanou položku se zobrazí fotografie. Tu pak můžete zavřít klepnutím nebo stiskem tlačítka smartphonu <Zpět>.
Do políčka "Sem zadejte hledaný text..." můžete zadat libovolný textový řetězec, po klepnutí na ikonku lupy se seznam podle něj vyfiltruje. Klepnutím na ikonku křížku se opět načte seznam kompletní.

 

 

Novým modulem aplikace je od verze 5.0 modul PSÍ PŘÍBĚHY. V podobě optimalizované pro displej smartphonu umožňuje pohodlnou formou čtení jednotlivých příběhů, ke každému je přidaná (pokud ji autor příběhu zaslal) i související fotografie.

Pro začlenění této rubriky PSÍCH STRÁNEK FALCO jsem se rozhodl po jednoduché úvaze. Jsou to autentické příběhy lidí a jejich psů, které oni sami sepsali a poslali k uveřejnění na PSÍ STRÁNKY FALCO. Jsou poučné a je vhodné se k nim čas od času vracet a uvědomit si, jak moc pro naše čtyřnohé kamarády znamenáme - a jak moc by oni měli znamenat pro nás. A využít k tomu třeba volné chvilky čekání například u lékaře nebo během cestování vlakem či autobusem se mi zdá pro podobné účely naprosto ideální...

Pro tuto funkci je samozřejmě zapotřebí internetové (mobilní) připojení.

(Děkuji všem, kdo přispěli nebo v budoucnu svým příběhem do této rubriky PSÍCH STRÁNEK FALCO přispějí.)

 

Po spuštění modulu PSÍ PŘÍBĚHY se načte seznam příběhů a po klepnutí na požadovanou položku se otevře okno, ve kterém se zobrazí text vybraného příběhu. Okno můžete zavřít klepnutím na ikonu v pravém horním rohu nebo stiskem tlačítka smartphonu <Zpět>.

 

 

Rozšířením aplikace je od verze 6.0 modul VIDEA PSÍ ŠKOLY FALCO. Umožňuje přímé přehrání vybraného klipu a přečtení souvisejícího článku.

Do přehledu videoklipů jsem až na výjimky zařadil všechna zatím existující videa, seznam samozřejmě bude i v budoucnu průběžně aktualizován. Najdete zde tedy zpětné vazby klientů mých individuálních výcvikových servisů stejně jako klipy ze soustředění nebo videa natočená s mými vlastními pejsky...

Pro tuto funkci je samozřejmě zapotřebí internetové (mobilní) připojení.

 

Po spuštění modulu VIDEA PSÍ ŠKOLY FALCO se načte seznam klipů. Klepnutím na požadovanou položku se klip přehraje v externím YouTube přehrávači. Klepnutím na "odkaz" je možné si přečíst související článek. Okno seznamu zavřete stiskem tlačítka smartphonu <Zpět>.

 

 

Do verze 7.0 jsem přidal modul VÝCVIKOVÝ SERVIS FALCO. Zdaleka ne každý problém lze vyřešit pouhým zodpovězením dotazu v Poradně - často bývají příčiny konkrétního problému složité a nemají svůj zdroj pouze v pejskovi, leckdy není možné problém řešit bez přímého kontaktu se psem a jeho majitelem. Navíc je každý pejsek přesným odrazem svého majitele - jeho problémy nebo nevhodný přístup se pak zcela zákonitě projeví právě na jeho čtyřnohém kamarádovi. A v neposlední řadě: nic nenahradí praxi a sledování mé práce s pejskem "na vlastní oči" - je to nejefektivnější metoda, jak se sám něco naučit.

Proto vznikl můj INDIVIDUÁLNÍ VÝCVIKOVÝ SERVIS FALCO, který je založen na principu přímé práce s klientem a jeho psem. Jedná se o individuální kurs, věnuji se po dobu jeho konání jen jednomu klientu a jeho pejskovi/pejskům - v praktickém prostředí běžného provozu, ne za plotem nebo ohradou.

Každý z těchto článků obsahujících i fotografický materiál popisuje jeden příběh mé práce s pejskem a jeho člověkem, seznam je průběžně aktualizován.

Pro tuto funkci je zapotřebí internetové (mobilní) připojení.

 

Po spuštění modulu VÝCVIKOVÝ SERVIS FALCO se načte seznam článků. Klepnutím na požadovanou položku je možné si daný článek přečíst. Okno seznamu zavřete stiskem tlačítka smartphonu <Zpět> nebo klepnutím na šipku v liště okna.

 

 

Omezení demoverze

K volnému stažení (viz odkaz níže) a vyzkoušení funkcí a ovládání aplikace FALCO PSÍ PRŮVODCE je k dispozici demoverze.

Ta má oproti plné verzi následující omezení:

 • WIDGET lze nainstalovat (pro ověření základní kompatibility), ale není funkční a odkazuje na zakoupení plné verze
 • v databázi PSÍCH PLEMEN je pouze 5 plemen
 • modul KLÍŠŤOVÁ AKTIVITA nezobrazuje data
 • modul PRVNÍ POMOC zobrazuje pouze část textů
 • modul MŮJ PES neukládá zadané údaje, není k dispozici popis vitálních funkcí
 • zprávy INFOSLUŽBY FALCO lze stahovat pouze ručně a k dispozici jsou jen některé z nich
 • modul FOTOGALERIE FALCO zobrazuje pouze 10 fotografií
 • modul PSÍ PŘÍBĚHY umožňuje přečtení pouze prvního příběhu

Aplikace je distribuována výhradně prostřednictvím webu PSÍ STRÁNKY FALCO ve standardním tvaru .apk (aplikace OS Android), k jejímu úspěšnému nainstalování je pouze v nastavení mobilního telefonu zapotřebí dočasně povolit instalaci aplikací z alternativních zdrojů.

 

Objednávka a odblokování aplikace na plnou verzi

Cena plné verze aplikace je 250,- Kč. Za tuto cenu bude mít registrovaný uživatel doživotní licenci na všechny další verze, pokud je bude provozovat na mobilním telefonu, na jehož ID (identifikační kód) byla registrace provedena. Pokud přejde na jiný přístroj, bude muset aplikaci zakoupit znovu. Toto je bohužel nutné opatření, vyplývající ze záliby našeho národa autorská díla nelegálně kopírovat nebo jinak finančně "ušetřit".

Po sdělení registračního ID aplikace (funkce O programu dostupná z hlavního menu) a uhrazení platby bezhotovostně bankovním převodem zašlu registrovanému uživateli odemykací kód plné verze, který aplikuje zcela jednoduše na nainstalovanou demoverzi (funkce Odemknout dostupná z hlavního menu). Po jejím novém spuštění jsou k dispozici již všechny funkce a možnosti plné verze.

 

Kompatibilita a další informace

 

Aplikace je napsána tak, aby byla maximálně rychlá, efektivní a s vysoce intuitivním ovládáním dle běžných standardů (dotykový displej/tlačítka).
Běží na starších i nejnovějších verzích operačního systému Android, není náročná na systémové prostředky a je nezávislá na rozlišení displeje.
Lze ji spustit i na levných modelech smartphonů..

V aplikaci je k dispozici volitelná kontextová nápověda, která je po prvnim spuštění aplikace aktivní a provede uživatele základními postupy jejího ovládání. Nápovědu lze z hlavního menu kdykoli zapnout nebo vypnout.

Internetové připojení není zapotřebí pro základní modul přehledu psích plemen, modul první pomoci nebo modul MŮJ PES, což je obrovská výhoda této aplikace. Pro plnohodnotné využití aplikace je však mobilní nebo wifi připojení základní podmínkou

 

 

 

Závěrem...

Rád přicházím s novými nápady - s něćím, s čím ještě nikdo nepřišel... s něčím, co ještě na trhu není... a něčím neotřelým, zajímavým a užitečným.

Aplikace obsahuje moji práci, můj čas a moje znalosti jak z hlediska mé pejskařské odbornosti, tak z hlediska mé programátorské práce. Cena je vzhledem k těmto okolnostem stanovena velmi nízko (je to průměrná cena jedné běžně prodávané knihy) a výše uvedené hodnoty mají pro mne svoji cenu stejně jako práce každého jiného člověka, ale nebojte, na tomhle opravdu nezbohatnu:)

Další vývoj aplikace (nové funkce, popř. přidávání nových plemen) bude samozřejmě mimo jiné ovlivněn zájmem uživatelů - vývojář vždy musí mít motivaci, to platí obecně a vlastně pro jakýkoli obor lidské činnosti. Proto - pokud se vám bude aplikace FALCO PSÍ PRŮVODCE líbit, budete ji chtít na svém smartphonu provozovat a zakoupíte plnou verzi, pak podpoříte nejen její další vývoj, ale vyjádříte tím svoje uznání i mně jakožto jejímu autorovi.

 

A jelikož mě zajímal názor "z druhé strany", nechal jsem dva uživatele/betatestery napsat recenzi aplikace (verze 3.0)...

 • jednu z pohledu pejskaře...
 • a druhou z pohledu technicky zaměřeného uživatele smartphonu s operačním systémem Android...

(oběma tímto ještě jednou moc děkuji za čas strávený nad testováním a velmi pěknými recenzemí)

 

1/ Recenze z pohledu pejskaře

Dobrý večer , pane Dostál !

Nejprve mi dovolte , abych Vám vyjádřila svůj obdiv . Nejen za to, co děláte pro pejsky a jejich majitele , ale i za to , jak se stále snažíte pro nás , majitele pejsků , vymyslet, vyrobit a dát do provozu novinky , které nám velice pomáhají.

Chtěla bych Vám napsat pár řádek k Vašemu novému programu ,Falco , psí průvodce , který si můžeme každý z nás ( za směšnou částku ) nainstalovat do svého mobilního telefonu. Poctivě jsem si Vaši celou aplikaci vyzkoušela, prozkoumala. Vzala jsem si plemeno po plemeni, přečetla vše , co o každém plemeni píšete, od historie až po exterier, povahu, pro koho jsou vhodná. Vaše informace jsou pro nás o to cennější , protože je zde uvádíte pravdivě,z Vašich zkušeností , které jste s každým plemenem získal. Kdybychom se řídili dle Encyklopedií,tak musíme mít doma každé plemeno,protože každé plemeno je , dle Encyklopedie, stvořeno pro nás . Co je naprosto jedinečné a nepřekonatelné , je Očkovací průkaz v mobilu , kam si zadáme vše o našem pejskovi , včetně fotografie , kterou si můžeme dle libosti kdykoliv měnit, Veterinární ordinaci , kam s pejskem chodíme a co je velmi důležité - plán očkování , hlídání termínů a upozornění,včetně odčervení a u feneček hárání . Skvělé ! Veškeré základní informace o tělesné teplotě pejska apod. Co si více přát ? Z mého hlediska naprosto geniální a jedinečné. A ještě se staráte o aktualizace a upozornění nám přijde na mobil...

Za nás všechny Vám moc děkuji a tleskám !!

S pozdravem

Kotková Z.+ my všichni

 

2/ Recenze z pohledu technicky založeného uživatele

Rád by som napísal pár postrehov a skúseností z používania aplikácie Falco Psí Prúvodce autora Viktora Dostála. Myslím, že táto aplikácia pre platformu Android je rozhodne výnimočná, v podstate nemá žiadny ekvivalent v slovenskom ani českom jazyku v obchode Play. Recenziu píšem z pohľadu dosť náročného používateľa smartfónu,nemám psíka, takže som si v aplikácii vytvoril virtuálneho :-).

Aplikáciu, ku ktorej je aj widget som používal už aj v predchádzjúcej verzii,takže môžem zodpovedne prehlásiť, že autor na novej verzii významne zapracoval graficky aj funkčne. Je spracovaná v modernom material dizajne, prehľadná,graficky veľmi podarená. Za povšimnutie stoja animácie pri prechádzní jednotlivých funkcií,ktoré spríjemňujú používanie.

Základom aplikácie je prehľad psích plemien,ktorých popis nie je z nejakého atlasu, ale vychádza z autorových bohatých skúseností s psíkmi. Nebudem jednotlivé kategórie v prehľade rozpisovať, všetko je pekne vidieť na screenshotoch z aplikácie.

Veľmi sa mi páči vychytávka,vďaka ktorej sa pri prehliadaní detailov v konkrétnemom plemene kliknutím na plochu dostanem na základný prehľad plemien. Ešte efektnejšia funkcia je zakompovaná v základnom prehľade a to, že pri podržaní prstu na vybratom plemene sa objaví detail hlavy psíka. Pri hľadaní plemena pomáha aj zabudovaný filter s rôznymi parametrami hľadania, napr. podľa veľkosti,typu srsti, alebo skupiny FCI.

Významnou súčastou aplikácie je sekcia Múj pes, ku ktorej sa dostanem jednoducho cez ikonu v pravej hornej časti. Je rozdelená na dve záložky, Identifikace a Veterina v ktorých si majiteľ psíka môže uložiť širokú paletu údajov o svojom štvornohom priateľovi.

 

Pri tejto sekcie sa dostávam k výbornej funkcionalite a to upozorňovanie na termíny očkovania, hárania fenky a odčervovania. Tieto upozornenia vidieť na widgete k aplikácii, ktorý má veľkosť 1x1, aj v notifikačnej oblasti smartfónu. Súčasťou aplikácie a widgetu je aj Aktivita klíšťat, ktora je tiež graficky veľmi pekne spracovaná,pričom na widgete vidieť stupeň zamorenia v percentách,alebo stupňoch,podľa nastavenia. Nastaviť sa dá aj grafická podoba widgetu, takže si určite každý vyberie.

Ešte by som spomenul kategóriu První pomoc, kde sú veľmi prehľadne na záložkách jednotlivé kategórie prvej pomoci. Tu sa mi mimoriadne páči grafika, aktívna záložka je farebne, neaktívna čiernobielo, čo významne prispieva k prehľadnosti a jednoduchosti ovládania aplikácie.

Ďaľšou príjemnou súčasťou aplikácie je vypínateľná nápoveda, ktorá uľahčuje orientáciu v aplikácii menej skúseným užívateľom.

Záverom by som teda veľmi rád odporučil aplikáciu všetkým psíčkárom, autor si na nej dal naozaj záležať!

Miro Mali

 

 

Název aplikace: FALCO PSÍ PRŮVODCE
Aktuální verze: 7.2
Stažení demoverze:
(pozor - odkaz je nutné otevřít v mobilním telefonu!)
   
Zakoupení a odemknutí plné verze: info@psiskolafalco.cz

 

Seznam změn:

 • v7.2 - kompletně přepsán kód pro zpracování widgetu (zobrazení aktuálního stupně klíšťového zamoření a připomínek veterinárních termínů na domovské obrazovce) pro robustnější kompatibilitu s různými verzemi Androidu...
 • v7.1 - optimalizována kompatibilita s Android 7/8 (Nougat/Oreo), přidán další grafický motiv widgetu (transparentní), interní opravy a úpravy kódu
  Technická poznámka: pro spolehlivé obnovování widgetu zakažte funkci úspory energie pro tuto aplikaci, týká se pouze verzí Android 7 a vyšších
 • v7.0 - zcela přepracovaný základní vzhled aplikace a spouštění modulů, přidán modul VÝCVIKOVÝ SERVIS, odebráno omezení demoverze pro modul VIDEA PSÍ ŠKOLY FALCO, přepracován design většiny modulů, přepracován režim nápovědy, přepracován interní režim zpráv, změna ikony "sezóna neaktivity klíšťat", animovaná indikace stahování dat z internetu, přidány další přechodové animace, mnoho dalších změn a optimalizací v aplikačním kódu
 • v6.0 - nový modul VIDEA PSÍ ŠKOLY FALCO, přidána možnost automatického přiřazení pozadí widgetu pro lepší čitelnost, grafická úprava obrazovky zobrazení plemene, drobné opravy a úpravy, menší velikost aplikace
 • v5.0 - nový modul PSÍ PŘÍBĚHY, nová záložka v modulu PRVNÍ POMOC, optimalizace widgetu (aktualizace po hodině, notifikace 2x denně mezi 10.-11. a 16.-17. hodinou, indikace nulové aktivity/neaktivního období klíšťat, uložení/indikace poslední úspěšně načtené aktivity)
 • v4.0 - přidán nový modul FOTOGALERIE, změny v menu (filtr psích plemen se vyvolá klepnutím na šedou ikonku v pravém horním rohu seznamu), identifikace tabletů s výhradní WiFi konektivitou (nyní na tato zařízení lze nainstalovat demoverzi)
 • v3.1 - do modulu MŮJ PES/Identifikace přidány položky 'hmotnost' a 'výška v kohoutku', do modulu MŮJ PES/Veterina přidány položky 'poslední aplikace protiklíšťového přípravku' a 'před/poslední epileptický záchvat', optimalizováno zobrazení fotografie v modulu MŮJ PES/Identifikace, drobné kosmetické úpravy
  (Odstup mezi dvěma posledními epileptickými záchvaty je mimochodem jednou ze základních informací potřebných pro veterináře i samotného majitele a ve stresovém rozpoložení se tyto údaje kolikrát těžko dolují z hlavy - zde stačí kouknout do aplikace a vše je jasné...)
 • v3.0 - designové přepracování celé aplikace do moderního "MaterialDesign" vzhledu, přidání přechodových animací (od Android v4.x), přidány nové moduly MŮJ PES a INFOSLUŽBA FALCO, možnost spouštění aplikace přímo z widgetu, modul klíšťové aktivity a nastavení widgetu přesunuto do aplikace, další interní změny v programovém kódu, nová ikona;)
 • v2.1 - zcela přepracován modul "Klíšťová aktivita" (nová grafika, menší datová náročnost, interní změny, v demoverzi již není přístupný - nadále je pro jeho využívání zapotřebí zakoupit plnou verzi aplikace), přidány dva nové grafické motivy widgetu
 • v2.0 - přidáno dalších 8 plemen, aktualizovány některé fotomateriály, u všech plemen přidána položka "Psychická dospělost" (rubrika Povaha), zbrusu nový widget "FALCO - Klíšťata"
 • v1.2.1 - opravena nekompatibilita hlavní nabídky s některými novými modely smartphonů bez hw tlačítek pod displejem, vylepšení hlavní nabídky (je teď přístupná ze všech obrazovek aplikace)
 • v1.2 - přidán nový modul "První pomoc", nová ikona aplikace, grafická vylepšení hlavní nabídky a modulu klíšťové aktivity, doplněny nápovědy, další drobné úpravy
 • v1.1 - tlačítka v popisu plemene lze přepínat bez zavírání vyskakovacího okna, více filtrů pro výběr plemen, horní lišta zobrazuje výběr/počet plemen, horní lišta při startu aplikace zobrazuje verzi aplikace, změna ilustračních fotografií u některých plemen, kontrola dostupnosti sítě pro modul klíšťově aktivity, grafická vylepšení
 • v1.0 - první verze

 

 

   FALCO DOG RESCUE v2.2 (platforma Android)

 

  ... mobilní aplikace pro OS  Android

 

Popis aplikace formou otázek a odpovědí:

Otázka: K čemu je aplikace určena?
Odpověď:
Aplikace funguje (především v terénu) jako mobilní klient mého nového unikátního projektu FALCO DOG RESCUE pro identifikaci pohřešovaných nebo nahlášení neznámých bezprizorních psů plus od verze 2.0 pro nahlášení výskytu otrávených návnad a od verze 2.1 pro hledání kojné feny a urgentní umístění psa z důvodu nečekané indispozice jeho majitele.
Princip tohoto projektu je jednoduchý a maximálně efektivní - v terénu narazíte na pejska, který je evidentně bez pánečka, někomu utekl nebo se ztratil. Pokud vám jeho osud není lhostejný, budete se snažit zjistit, zda náhodou nejde o psa, po kterém jeho majitel již třeba nějakou dobu pátrá, Ale než dojdete domů a sednete před počítač, abyste našli nějakou informaci na internetu, vytratí se vám z paměti přesná podoba pejska i jeho základní poznávací znaky (obojek, charakteristické zbarvení, zvláštní znamení atd.) S touto aplikací jste však někde úplně jinde - prostě vytáhnete svůj smartphone a hned vidíte, zda v dané lokalitě někdo postrádá svého psího kamaráda nebo zda je to třeba pejsek i z větší dálky, kterého by tu nikdo nehledal. Máte před sebou všechny důležité informace (včetně základních vzorců chování!), které v danou chvíli potřebujete znát. Stejně tak i vy sami můžete nahlásit do databáze ztraceného pejska a následně tak zásadním způsobem pomoci k jeho identifikaci a nalezení.
Nahlášení/identifikace lokality s nastraženými návnadami může zachránit život vašeho i cizího pejska.
Můžete se vy nebo někdo z vašeho okolí či známých dostat do situace, kdy budete urgentně potřebovat dočasně umístit svého pejska (hospitalizace atp.), také v tomto případě vám může systém FALCO DOG RESCUE pomoci.
Zemře matka malých štěňátek a potřebujete rychle sehnat náhradní kojnu fenu - FALCO DOG RESCUE jim může zachránit život.
Nespoléhejte na Facebook, reálně nemá zdaleka takový dosah, jak se mnozí mylně domnívají. Prostřednictvím systému FALCO DOG RESCUE se po zpracování/ověření požadavku dostane informace do každého smartphonu s jeho instalací do jedné hodiny!

Otázka: Jaké kategorie pejsků databáze v této mobilní aplikaci (resp. projekt FALCO DOG RESCUE) obsahuje?
Odpověď:
V současné době jsou data rozdělena na tři základní kategorie - psy hledané (nahlašuje je majitel), psy neznámé (nahlašuje je nálezce) a psy nalezené, což jsou pejsci, kteří byli již jednou nahlášeni jako ztracení a jsou tedy potenciálními kandidáty (útěkovými recidivisty).

Otázka: V čem je databáze psů v projektu FALCO DOG RESCUE odlišná od jiných?
Odpověď:
Popis každého pejska zahrnuje nejen jeho exteriérovou podobu, ale také konkrétní charakteristiku některých jeho základních vzorců chování (např. kontakt vůči člověku nebo jiným psům), což jsou v okamžiku snahy o navázání komunikace s ním velmi důležité informace, podle kterých je pak možné postupovat dál.

Otázka: Aplikace FALCO DOG RESCUE je zpoplatněná nebo je k dispozici zdarma?
Odpověď
 Tuto aplikaci a celý projekt jsem vyvinul jako pomoc všem ztraceným pejskům a jejich majitelům, kteří se je snaží leckdy i velmi dlouhou dobu najít. Aplikace je zdarma, stejně jako zadání požadavku do databáze - na rozdíl od jiných nebudu vydělávat na neštěstí lidí ani psů. V tomto bodě bych připomněl, že tento projekt samozřejmě obsahuje i moji následnou práci se zpracováním každé identifikační karty a dalším vývojem aplikace, čemuž ale na druhou stranu věnuji velmi rád svůj čas, pokud aplikaci a projekt FALCO DOG RESCUE budou lidé aktivně využívat.

Otázka: Technická otázka - je pro provoz aplikace nutné internetové připojení?
Odpověď:
Ano, z důvodu online aktualizace databáze je mobilní internetové připojení nutností.

Otázka: Jaké je ovládání této aplikace a její uživatelská a technická kompatibilita?
Odpověď
 Aplikace je napsána tak, aby byla maximálně rychlá, efektivní a s vysoce intuitivním ovládáním dle běžných standardů (dotykový displej/tlačítka). Běží na starších i nejnovějších verzích operačního systému Android, není náročná na systémové prostředky a je nezávislá na rozlišení displeje. Lze ji spustit i na levných telefonech a automaticky se instaluje na paměťovou kartu, pokud jí telefon disponuje. Ovládání aplikace je opravdu velice jednoduché, po stisku tlačítka/trojtečky [Menu] jsou její základní funkce zcela jasné.

Otázka: Jakým způsobem lze do systému FALCO DOG RESCUE zadat požadavek?
Odpověď
 Nahlášení je zcela jednoduché, postup je uveden přímo v aplikaci, pro úplnost jej uvedu i zde:

HLEDANÝ PES

Pro nahlášení pohřešovaného pejska prosím zašlete na mailovou adresu info@psiskolafalco.cz e-mail s předmětem "FALCO DOG RESCUE - HLEDANÝ PES" a následujícími údaji:

 • plemeno, pohlaví, věk pejska
 • lokalita ztráty
 • datum, od kdy je pohřešován
 • co nejvíce z následujících údajů (viz vzorový seznam):

   - spolehlivost přivolání
   - kontakt vůči člověku
   - kontakt vůči psům
   - obojek (ano/ne, barva)
   - známka (ano/ne, obec)
   - čip (ano/ne, kód)
   - tetování (ano/ne, číslo)
   - zvláštní znamení

 • kontaktní údaj(e) na majitele (dle vlastní volby)

Do e-mailové přílohy prosím pokud možno přiložte 1-3 kvalitní fotografie v rozlišení minimálně 640x480 pixelů, dobře vystihující aktuální podobu pejska!

Ochrana osobních údajů:
Vaše osobní údaje nebudou poskytnuty třetím osobám a zůstanou přísně utajené.
Pokud dostanu jakoukoli zprávu ohledně Vašeho pejska, ozvu se Vám osobně na uvedený kontakt.

 

NEZNÁMÝ PES

Pro nahlášení neznámého (nalezeného) pejska prosím zašlete na mailovou adresu info@psiskolafalco.cz e-mail s předmětem "FALCO DOG RESCUE - NEZNÁMÝ PES" a údaji, které budete znát:

 • plemeno, pohlaví, věk pejska
 • lokalita nálezu
 • datum, kdy byl nalezen
 • co nejvíce z následujících údajů (viz vzorový seznam):

   - spolehlivost přivolání
   - kontakt vůči člověku
   - kontakt vůči psům
   - obojek (ano/ne, barva)
   - známka (ano/ne, obec)
   - čip (ano/ne, kód)
   - tetování (ano/ne, číslo)
   - zvláštní znamení

 • kontaktní údaj(e) na nálezce (dle vlastní volby)

Do e-mailové přílohy prosím pokud možno přiložte 1-3 kvalitní fotografie v rozlišení minimálně 640x480 pixelů, dobře vystihující aktuální podobu pejska!

Ochrana osobních údajů:
Vaše osobní údaje nebudou poskytnuty třetím osobám a zůstanou přísně utajené.
Pokud dostanu jakoukoli zprávu od potenciálního majitele neznámého pejska, ozvu se Vám osobně na uvedený kontakt.

 

OTRÁVENÉ NÁVNADY

Pro nahlášení výskytu otrávených návnad/řádění traviče prosím zašlete na mailovou adresu info@psiskolafalco.cz e-mail s předmětem "FALCO DOG RESCUE - OTRÁVENÉ NÁVNADY" a následujícími údaji:

 • lokalita
 • datum nálezu
 • druh návnady:
  • - nosič (např. rohlík, uzenina, maso atd.)
   - jed/předmět (např. granule, hřebíky atd.)

 • pokud budete moci, přiložte prosím i dokumentační fotografii!

 

HLEDÁNÍ KOJNÉ FENY

V případě hledání náhradní kojné feny prosím zašlete na mailovou adresu info@psiskolafalco.cz e-mail s předmětem "FALCO DOG RESCUE - KOJNÁ FENA" a následujícími údaji:

 • lokalita
 • datum
 • kontakt (nejlépe telefonní)
 • plemeno
 • bližší informace (například počet štěňat, u kříženců velikost štěňat, důvod hledání náhradní kojné feny atd.)

 

URGENTNÍ DOČASNÉ UMÍSTĚNÍ

(slouží výhradně pro URGENTNÍ DOČASNÉ UMÍSTĚNÍ psů např. v případě nečekané hospitalizace majitele !!!)

V případě hledání urgentního dočasného umístění psa prosím zašlete na mailovou adresu info@psiskolafalco.cz e-mail s předmětem "FALCO DOG RESCUE - UMÍSTĚNÍ" a následujícími údaji:

 • lokalita
 • datum
 • kontakt (nejlépe telefonní)
 • plemeno
 • bližší informace (například stav a chování psa, důvody hledání dočasného umístění, odhad doby dočasného umístění, fotografie psa atd.)

Otázka: Co ostatní mobilní platformy - Apple iOS (iPhone/iPad), Windows Phone, Blackberry?
Odpověď
 Pro ostatní mobilní platformy je přístup do systému (pouze pro hledané/neznámé psy!) zajištěn přes optimalizované internetové stránky - viz níže.

Otázka: A na závěr - co byste jako autor této aplikace a celého projektu FALCO DOG RESCUE vzkázal lidem, pro které jste to vše vytvořil?
Odpověď
 Přál bych si (samozřejmě kromě co nejnižšího počtu ztracených/ohrožených pejsků) jediné - aby tato aplikace/projekt byla aktivně využívána ke svému účelu, aby lidé nelitovali svého vlastního času a námahy, které jim sebere zaslání identifikačních údajů a práce s mobilní aplikací. Jedná se o skutečně unikátní projekt s velkým potenciálem, věnuji jej zdarma všem potřebným a jediné, co je zapotřebí, je spolupráce a spolehlivost při plnění databáze a zpětném oznámení, pokud požadavek již není aktuální.

A přál bych si moc, aby lidé nebyli tak zoufale pasivní jako bývají ve chvíli, kdy mají v ruce nástroj, který je pouze nutné použít. Nemusí za něj platit, nevyžaduje nepřekonatelnou námahu - pouze dobrou vůli sám něco udělat pro psí dobro...

Od verze 2.0 je součástí aplikace možnost nahlásit a sdílet VÝSKYT OTRÁVENÝCH NÁVNAD (viz výše)! Co zachytím sám, přidám do databáze, ale PROSÍM VŠECHNY, aby v případě potřeby přispěli i vlastním dílem - díky včasným informacím může být příštím zachráněným zrovna váš pejsek...
 

Dále je součástí této a novějších verzí implementace NOTIFIKAČNÍHO SYSTÉMU - pokud bude do systému zanesena nová událost, budete o ní do jedné hodiny informováni notifikační zprávou (podmínkou je samozřejmě datové připojení na internet a aktivní služba aplikace běžící na pozadí)!

 

Za všechny pejsky, kterým prostřednictvím systému FALCO DOG RESCUE pomůžete nebo je zachráníte, vám děkuji...

 

Název aplikace: FALCO DOG RESCUE
Aktuální verze: 2.3
Stažení aplikace:
(pozor - odkaz je nutné otevřít v mobilním telefonu!)
   

 

 

Seznam změn:

 • v2.3 - drobné změny + bugfix
 • v2.2 - anonymizace kontaktních údajů, drobné změny v designu a kódu
 • v2.1 - implementováno hledání kojné feny a urgentní umístění, drobné změny v designu a kódu
 • v2.0 - implementováno hlášení/sdílení VÝSKYTU OTRÁVENÝCH NÁVNAD, implementován notifikační systém
 • v1.2 - kompletní redesign aplikace podle standardu Material Design, nová ikona
 • v1.0.1 - opravena nekompatibilita hlavní nabídky s některými novými modely smartphonů bez hw tlačítek pod displejem, vylepšení hlavní nabídky (je teď přístupná ze všech obrazovek aplikace)
 • v1.0 - první verze

 

 

   FALCO DOG RESCUE (ostatní mobilní platformy)

 

  ... optimalizovaný internetový design pro ostatní mobilní platformy!

Zobrazení karet (pouze pro hledané/neznámé psy!) systému FALCO DOG RESCUE je pro ostatní mobilní platformy (kromě OS Android, pro který jsem napsal výše uvedenou aplikaci) řešeno částečně responzivním webem. Po klepnutí na kartu pejska na hlavní stránce se dostanete na detailní zobrazení, které je identické jako v mobilní aplikaci a zobrazuje stejné informace.

Pro přístup k systému FALCO DOG RESCUE stačí v mobilním prohlížeči zadat následující internetovou adresu:

http://www.psiskolafalco.cz/mrescue.htm

 

Zpět na hlavní stránku

Copyright © 2000-2018 Viktor Dostál - Psí škola FALCO
All Rights Reserved/Všechna práva vyhrazena.
WWW stránky založeny 20.10.2000