PSÍ STRÁNKY FALCO  
... unikátní metoda přirozené komunikace se psy!      

 

... pro smartphony Android!

 

Moderní technologie mohou být přínosné i pro majitele pejsků. V dnešní době jsou již velmi rozšířené a lehce dostupné tzv. chytré telefony (smartphony), které umožňují provozovat aplikace šité na míru. Mobilní telefony se správnými aplikacemi jsou navíc velmi šikovné v běžném venkovním terénu, tedy prostředí, kde se se svými pejsky tak často pohybujeme. Stačí mobil vytáhnout, spustit konkrétní aplikaci a velmi rychle zjistit potřebnou informaci nebo si ve volné chvíli přečíst článek...

Nedělám věci polovičatě a proto jsem neudělal pouhou responzivní předělávku svého webu pro malé displeje. Vytvořil jsem něco daleko lepšího - plnohodnotnou nativní aplikaci „PSÍCH STRÁNEK FALCO“ pro široce rozšířené smartphony postavené na platformě Android...

Aplikaci, díky které se už nebudete nadále muset potýkat se zobrazováním mých článků a foto/video materiálů na malém displeji ve webové podobě se všemi komplikacemi a omezeními, které z tohoto principu vyplývají.

Svižnou optimalizovanou aplikaci, která si z předchozí generace projektu FALCO PSÍ PRŮVODCE bere navíc i všechny ověřené a oblíbené funkce - termínové notifikace a zobrazení aktuální klíšťové aktivity nejen v samotné aplikaci, ale také prostřednictvím widgetu na domovské obrazovce, zásady první pomoci při psím/lidském poranění...

Můj čas a znalosti pro vás a vaše pejsky, stačí jen nainstalovat a používat.

Aplikace pro vás a vaše pejsky - uživatelsky přívětivý a vysoce komfortní zdroj relevantních psích informací plus identifikační/veterinární zápisník a hlídač termínů pro vaše pejsky vždy při ruce. Jednodušší už to být nemůže;)

 

Když jsem přemýšlel, jak svoji aplikaci „PSÍ STRÁNKY FALCO“ nejlépe přiblížit cílové skupině, tedy pejskařům zároveň používajícím chytrý telefon na platformě Android, napadlo mě přesně takového člověka požádat o napsání krátké uživatelské recenze. A vyšlo to dokonale - v textu, který mi spolu se svolením k jeho prezentaci poslal, je řečeno vše podstatné z pohledu majitele pejska i uživatele moderních, ale dnes již zcela běžných technologií...

„Co svět světem stojí, předávají si lidé informace: nejprve ústně, což po několikerém podání do jisté míry zkreslilo informaci původní. Proto začali své ústní podání doplňovat kresbou. A tak vznikly první malby v jeskyních. Po nějaké době se kresby okoukaly, informací přibývalo a lidé vynalezli klínové písmo, posléze hieroglyfy, pak hlaholici, poté latinku. S vývojem písma se měnil i materiál, na který se vše zaznamenávalo: stěny jeskyně byly vyměněny za hliněné tabulky a papyrusové svitky, pak Číňané vynalezli papír a Gutenberg knihtisk.  A tak si lidstvo zajistilo, že i dnes víme, co bylo před několika staletími, tisíciletími.

Vývoj však neustrnula my zaznamenali, že naše znalosti a vědomosti mohou být předávány i jinými médii:  pomocí magnetofonových pásek, televize, rozhlasu…, počítače. A internetu. Internet. Internet dnes není záležitostí pouze PC, ale je běžnou součástí chytrých telefonů. Takže človíček zvídavý si hledá informace nejen v pracovní době nebo doma, přilepený k monitoru, ale může koukat, a kouká na internet i při procházce s kočárkem, nebo když si jen tak odpočívá na sluníčku, nebo u piva a hledá a hledá, až jednoho dne najde.

Před 15 lety jsem si pořídila štěňátko, prvotní informace jsem získala od chovatelky, s těmito jsem si vystačila první týdny spolužití…, takže nastoupily knihy a knížky a časopisy a kamarádi, kteří byli dosažitelní na tehdy, ještě jen někde, zavedené pevné telefonní lince.  A pak přišel první PC a za pár týdnů i zmíněný internet. To si pak jeden sedne, a hledá, hledá a: najde „Psí stránky Falco“. A má vystaráno – jednotlivé rubriky poskytují ucelený servis pro  neukojitelného pejskaře, který není stále s něčím spokojen, který se stále vzdělává a učí…, psí fotogalerie, poradna, stránky, které jsou přehledné a zajímavé i pro jedince, který na ně zabloudí omylem a žádného pejska nemá. Přesto se rád zastaví a stránky si prohlédne, něco málo si počte, ale jelikož nemá pejska, tyto stránky zasune do pozadí své šedé kůry mozkové a ta si je jednoho dne vybaví, když se například setká s nešťastníkem, který si neví rady se svým pejskem…

A za pár let vám vstoupí doživota chytrý telefon, zjistíte, že si lze stránky pro pejsky pohodlně číst i v tramvaji, vlaku, na lavičce u domu či v parku, ale není to ono, čte se to nedobře, protože mobil je menší, má jiné rozlišení. No prostě nic moc.

Jednoho dne se na „Psích stránkách Falco“ dočtete, že je ke stažení první verze těchto stránek do mobilu, první mobilní aplikace tohoto druhu a hurá, jdetedo toho a stránky máte v mobilu a jsou upraveny tak, jak si toho mobil žádá:

 

... uživatelsky přívětivý a vysoce komfortní zdroj relevantních psích informací plus identifikační/veterinární zápisník a hlídač termínů pro vaše pejsky vždy při ruce - jednodušší už to být nemůže;)

 

 PSÍ STRÁNKY FALCO
 verze 2.52


(pozor - odkaz je nutné otevřít v mobilním telefonu a je potřeba dočasně povolit instalaci z alternativních zdrojů!)
Provozní nastavení: pro správnou funkci widgetu v novějších verzích OS Android
vyjměte aplikaci z režimu šetření baterie (na některých telefonech bude zapotřebí povolit i automatické spuštění a zasílání notifikací), podle vlastních preferencí si upravte v systémovém nastavení aplikační notifikace!

 

ÚVOD

Vydání ostré verze aplikace předcházelo několik veřejných betaverzí, které měly odhalit možné problémy plynoucí z obrovské variability verzí systému Android, rozlišení displejů a typů zařízení. Tento proces ostatně důvěrně zná každý androidí vývojář, včetně dlouhých hodin nočních prací...;)

Snažil jsem se napsat v její první verzi především co nejvíce robustní a „blbuvzdorné“ jádro spolu s rozumným rozsahem implementovaných rubrik. V dalších verzích se pak budu soustředit na další rozšíření obsahu a funkcionality.

Protože je praktické předvedení vždy daleko lepší než tisíc slov, natočil jsem vám videa zahrnující kompletní instalaci, obecný popis aplikace i její základní ovládání. Myslím si, že je dostatečně názorné a nebudete mít s instalací ani orientací v aplikaci žádný problém.

Pár důležitých bodů ale přece jen zdůrazním ještě písemně, abyste se při její instalaci a užívání vyhnuli zbytečným problémům - prosím prostudujte si je, stejně jako oddíl „Pár ilustračních screenshotů a co je důležité vědět...“

1/ Jak je řečeno i ve videu, otevření webové stránky a instalaci je samozřejmě nutné provést přímo ve vašem smartphonu (instalační odkaz tu najdete hned dvakrát). Je také nutné (dočasně) povolit instalaci z alternativních zdrojů a pro správnou funkčnost nechat povolená všechna oprávnění aplikace (jejich nutnost je také vysvětlena ve videu a v následujícím bodě).

2/ Požadovaná dvě oprávnění (aplikace se vás na ně zeptá pouze při první instalaci, jak je v prostředí Android obvyklé) je samozřejmě potřeba nechat povolená. Oprávnění „Kontakty“ je potřeba k tomu, abyste si mohli uložit telefonní kontakt na svoji veterinu, oprávnění „Úložiště“ je zapotřebí pro uložení fotografie vašeho pejska.

3/ Pro vyšší verze systému Android je zapotřebí vyjmout aplikaci z režimu šetření baterie, pokud chcete plnohodnotně využívat widget a zajistit jeho spolehlivé pravidelné obnovování. To je ostatně obvyklé i u řady jiných aplikací, kde na tuto skutečnost také býváte upozorněni. Vyjmutí z režimu šetření provedete v systémovém nastavení svého smartphonu.

4/ V nastavení aplikace (prostřednictvím [Menu/Nastavení] nebo klepnutím na  ozubené kolečko  v horní liště) si můžete posuvníkem jednoduše nastavit velikost textu v aplikaci, nezávisle na vašem nastavení v systému. Velmi přínosná funkce především pro majitele smartphonů s nízkým grafickým rozlišením displeje...

 

Videonávod s popisem instalace, spuštění, základní koncepce a ovládání aplikace „PSÍ STRÁNKY FALCO pro smartphony na platformě Android“

PŘEHRÁT VIDEO

 

Představení novinek a vylepšení ve verzi 1.2

PŘEHRÁT VIDEO

 

Představení novinek a vylepšení ve verzi 1.3/1.4

PŘEHRÁT VIDEO

 

Pár ilustračních screenshotů a co je důležité vědět

         

         

         

... mobilní aplikace pro OS Android

 

Designové změny od verzí 2.0/2.1

Verze 2.0/2.1 přinášejí několik zásadních designových změn:

1/ K dispozici jsou nyní dvě funkčně shodné, ale graficky a rozměrově odlišné varianty widgetu „Nova“ a „Stock“ (bližší popis viz následující oddíl „Widget“). Důvod je ten, že launcherů (tj. spouštěčů aplikací zároveň určujících i design domovské obrazovky smartphonu) je velké množství, jak přímo od výrobců smartphonů různých značek a modelů, tak od nezávislých vývojářů. Každý z nich se chová trochu jinak a na každém z nich vypadají aplikační widgety více či méně odlišně, proto jsem vytvořil dvě varianty widgetu, aby si každý uživatel mohl vybrat, který mu k jeho launcheru lépe „sedne“.

2/ Změnil jsem grafickou podobu karet (v2.0) a ovládacích prvků (v2.1), které jsou v nové podobě přehlednější a lépe využívají vlastností displejů moderních smartphonů. Přikládám pár ilustračních screenshotů, ze kterých je nová designová tvář aplikace dobře patrná:

               

3/ Prohlížeč obsahu článků je v nové podobě roztažen na celou šířku displeje, což při dnešním trendu vyšších a užších displejů smartphonů přispívá k výrazně lepší čitelnosti:

               

4/ Úvodní informační karta také doznala určitých změn, z nichž nejvýraznější je velká ikona na pravé straně, která bude vždy tématicky doprovázet informační text. Pro představu přikládám aktuální sadu, která samozřejmě v budoucích verzích může být podle potřeby dále modifikována a rozšířena:

 

Widget

Od verze 2.0 (widget „Nova“):

Od verze 2.0 (widget „Stock“):

Součástí aplikace je také widget pro zobrazení stavu modulů „klíšťová aktivita“ a „můj pes“. Je možné z něj také přímo spouštět samotnou aplikaci a jeho grafickou podobu si můžete nastavit v aplikaci. Tečka v pravém dolním rohu widgetu indikuje připomínku (např. termín očkování).

Od verze 2.0 je možné si vybrat ze dvou verzí widgetu („Nova“ a „Stock“) podle toho, která varianta bude s konkrétním launcherem, který máte na svém smartphonu nainstalovaný, více kompatibilní. Funkčně jsou obě verze naprosto shodné.

 

Základní popis a ovládání aplikace

Vše je dostatečně vysvětleno a předvedeno ve videonávodu - aplikace je postavena na systému karet, které zobrazují rubriky, podrubriky a články mého webu PSÍ STRÁNKY FALCO. Počet rubrik bude v budoucích verzích postupně narůstat, články jsou dynamicky doplňovány na straně serveru tak, jak vycházejí v pravidelných nedělních aktualizacích PSÍCH STRÁNEK FALCO.

 

Přizpůsobení velikosti písma v kartách

Pokud se vám text v kartách nevejde do vymezeného prostoru, je přiliš velký nebo moc malý, pak si přes [Menu/Nastavení] nebo klepnutím na ozubené kolečko v horní liště můžete tažením posuvníku doprava/doleva jednoduše nastavit velikost písma v aplikaci, nezávisle na vašem nastavení v systému. Klepnutím na tlačítko „Normální“ nastavíte implicitní hodnotu.

Přínosná funkce především pro majitele smartphonů s nízkým grafickým rozlišením displeje...

 

Aktualizace

Nové verze aplikace budou vždy ohlášeny na PSÍCH STRÁNKÁCH FALCO, navíc vás o nich bude informovat sama aplikace při spuštění (viz screenshot).

Velmi doporučuji případnou novou verzi instalovat co nejdříve, ať máte aktuální přístup ke všem nejnovějším funkcím a obsahu...

 

Můj pes

Extra rubrika „můj pes“ je nejen velmi šikovnou a pohotovou náhradou očkovacího průkazu/pasu a přehledem informací o vašem pejskovi, ale také inteligentním hlídačem důležitých psích termínů (vakcinace, odčervení, protiklíšťové ošetření, evidence hárání fenek a epileptických záchvatů).

Vstup do této rubriky lze u smartphonů vybavených čtečkou otisku prstů chránit biometrickým ověřením!

Je dostupná OFFLINE, což znamená, že k jejímu otevření není potřeba internetové připojení.

*** Od verze 1.2 je možné zadat navzájem zcela nezávislé údaje a informace až pro 5 pejsků! ***

Po otevření rubriky máte k dispozici celkem 5 slotů, do každého můžete umístit údaje o jednom pejskovi.

Po klepnutí na tento slot

a ověřovacím dotazu můžete zadat libovolné údaje, přidat fotku a kontakt na veterinu pro daného pejska.

Pokud nepřiřadíte fotku, bude slot označen následujícím avatarem

a pokud bude aktivní veterinární termín, změní se okrový proužek se jménem pejska na červenou barvu.

Odebrat pejska a smazat slot můžete zcela jednoduše delším podržením prstu na slotu a odsouhlasením potvrzovacího dotazu:

Rubrika „Můj pes“obsahuje dva (od verze 1.9 tři!) oddíly.

 

V oddílu Identifikace je možné zadat: jméno, plemeno, datum narození, pohlaví, identifikační číslo (čip/tetování), barvu a druh srsti, zvláštní znaky, hmotnost, výšku v kohoutku. Je možné přidat i fotografii vašeho pejska nebo fenečky!

Od verze 2.1 lze ke každému jedinci přidat i textovou poznámku (zadáte do textového pole a uložíte klepnutím na ikonku diskety v pravém horním rohu)!

 

V oddílu Veterina lze z vašeho telefonního adresáře zadat telefonní kontakt vašeho veterináře/kliniky (a přímo odtud otevřít kontaktní kartu a následně volat/psát) včetně přiřazeného avataru a ordinační doby. Dále lze zadat termíny nejbližší vakcinace (vzteklina/trojkombinace/infekční kašel/borelióza/tetanus), datum posledního provedeného odčervení, datum posledního použití protiklíšťového přípravku, datum před/posledního epileptického záchvatu a datum posledního hárání vaší fenky. Součástí tohoto oddílu jsou i základní fyziologické hodnoty psa včetně dalších údajů plus jasné a přehledné postupy první pomoci při selhání vitálních funkcí psa.

Všechny uvedené termíny, tedy všechny vakcinace, odčervení, protiklíšťový přípravek a hárání, jsou monitorovány podle následujích pravidel:

- notifikace:

- vakcinace: aktuální den = termín
- odčervení: aktuální den > termín + 90 dní (cca 3 měsíce) a zároveň aktuální čas < termín + 91 dní
- klíšťata: aktuální den > termín + 30 dní (cca 1 měsíc) a zároveň aktuální čas < termín + 31 dní
- hárání: aktuální den > termín + 180 dní (cca 6 měsíců) a zároveň aktuální čas < termín + 181 dní

indikace (bílá tečka v pravém dolním rohu), pokud

- vakcinace: aktuální den >= termín
- klíšťata: aktuální den >= termín + 30 dní

- aplikace:

- vakcinace: aktuální den >= termín
- odčervení: aktuální den > termín + 90 dní (cca 3 měsíce)
- klíšťata: aktuální den > termín + 30 dní (cca 1 měsíc)
- hárání: akruální den > termín + 180 dní (cca 6 měsíců)

zobrazení data vakcinace v oddílu Veterina:

červený text v bílém poli:
  - vakcinace: aktuální den > termín - 30 dní
  - odčervení: aktuální den > termín + 90 dní
  - klíšťata: aktuální den > termín + 30 dní
  - hárání: aktuální den > termín + 180 dní

žlutý text v červeném poli
  - vakcinace: aktuální den >= termín

- widget:

Aplikace tedy nejen časové údaje zaznamenává, ale také hlídá (a v případě vakcinací jeden měsíc předem indikuje blížící se termín) a upozorňuje na aktuální nebo již překročené termíny!

Poznámka: pro zde uvedené notifikační funkce je již z funkčního principu nezbytně nutné, aby byl nainstalován i widget. Upozornění na aktuální termín je na něm indikováno bílou tečkou v pravém spodním rohu widgetu.

 

Do oddílu Scan pasu lze z galerie snímků přidat naskenované základní stránky Popis psa, Označení psa, Očkování vzteklina, Jiná očkování Antiparazitika (jiná ošetření proti parazitům) plus doplňkové stránky Údaje o majiteli, Vydání pasu, Úřední ověření, Klinické vyšetření a Jiné záznamy z pasu/očkovacího průkazu pejska. Je to velmi šikovná funkce pro případ, že doma tento doklad zapomenete a rychle si potřebujete něco ověřit nebo doložit vlastnictví a identifikaci psa, popřípadě očkování/antiparazitární ošetření.

   

Po klepnutí na tento slot přidáte scan stránky z galerie snímků, dlouhým podržením prstu jej odeberete:

Mezi oddíly Identifikace/Veterina/Scan pasu se přepínáte prostřednictvím záložek na spodním okraji displeje. Klepnutím na „tužku“ se dostanete do editačního režimu vybrané položky. Datum lze zadat/smazat, v zadávání plemene vyberete položku z roletového seznamu, totéž při zadávání kontaktu ze svého telefonního adresáře. Fotku pejska/scan stránky přidáte standardním postupem z galerie svého smartphonu.

Do rubriky Můj pes se v případě aktivní notifikace dostanete také klepnutím na červenou ikonku v levém dolním rohu hlavní obrazovky.

Nezapomeňte, že klepnutím na ikonku „sluchátka“ v avatarovém poli Veterinář/Klinika otevřete přímo kartu kontaktu, se kterou můžete pracovat již přímo (tedy z ní volat, psát sms nebo email)!

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Aby vám to vše správně a spolehlivě fungovalo, je zapotřebí mít na ploše instalovaný widget plus je zapotřebí mít aplikaci vyjmutou ze systémového šetření baterie! V opačném případě systém Android ukončuje příslušnou aplikaci/službu na pozadí a ta tak není schopna zpracovávat systémové procesy.

 

První pomoc

Extra rubrika „první pomoc“ obsahuje stručný, pohotový a jasně pochopitelný návod (včetně příznaků a stupně ohrožení) pro řešení základních psích úrazů, které se především (ale nejen) v letní sezóně mohou přihodit - ve stresové situaci, kdy člověk začne panikařit, může rychlý a správný postup zachránit psí život! Stačí vytáhnout smartphone a spustit aplikaci...

Je dostupná OFFLINE, což znamená, že k jejímu otevření není potřeba internetové připojení (zohledněna nutnost funkčnosti i v terénu, kde často není mobilní signál)!

 

Klíšťová aktivita

Extra rubrika „klíšťová aktivita“ zobrazuje průběžně aktualizovanou týdenní předpověď předpokládané aktivity klíšťat. Denní aktuální stav klíšťové aktivity zobrazuje widget, v případě extrémní aktivity se navíc zobrazí notifikační zpráva (2x denně mezi 9. - 10.hod. a 16. - 17.hod.). Pro správnou funkci je samozřejmě podmínkou mobilní internetové připojení, předpověď je aktualizována každé pondělí a čtvrtek.

Widget se automaticky aktualizuje každou hodinu, jeho obsah je obnoven také v okamžiku, kdy opustíte kartu Nastavení v aplikaci. Pokud je stupeň aktivity zašedlý, pak byl poslední pokus o načtení proveden bez možnosti internetového spojení a je tedy zobrazena poslední úspěšně načtená hodnota.

    

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Aby vám to vše správně a spolehlivě fungovalo, je zapotřebí mít na ploše instalovaný widget plus je zapotřebí mít aplikaci vyjmutou ze systémového šetření baterie! V opačném případě systém Android ukončuje příslušnou aplikaci/službu na pozadí a ta tak není schopna zpracovávat systémové procesy.

 

Kompatibilita a ostatní informace

Aplikace je v současné době kompatibilní s verzemi Android 4.0 Android 12, u mne a betatesterů prakticky ověřeno na verzích 8.1 (Oreo), 9 (Pie), 10 a 12.

Připojení k internetu je nutností (s výjimkou offline rubrik), čím stabilnější a rychlejší, tím lépe!

Rubriky, pro které je potřeba internetové připojení, poznáte podle grafického symbolu v levém spodním rohu karty

Aplikace je napsána tak, aby byla maximálně svižná, efektivní a s vysoce intuitivním ovládáním dle běžných standardů (dotykový displej/tlačítka). Běží na starších i nejnovějších verzích operačního systému Android, nevysává baterii, není náročná na systémové prostředky a je nezávislá na rozlišení displeje. Lze ji bez problémů provozovat i na levných modelech smartphonů (prakticky ověřeno například na Huawei Y5/2018 „za korunu“).

 

Aktualizační notifikace a označení aktualizovaných rubrik

Ve verzi 1.3 přibyla jedna velmi komfortní vychytávka - pokud dojde k aktualizaci některé z rubrik mého webu a následné synchronizaci obsahu s aplikací „PSÍ STRÁNKY FALCO“, je o tom uživatel informován prostřednictvím notifikace. Klepnutím na notifikační pruh se pak dostanete přímo do aplikace. Navíc je každá aktualizovaná rubrika označena výrazným popiskem AKTUALIZACE na spodním okraji příslušné karty.

 

- příklad aktualizované karty

 

- příklad notifikace o aktualizaci obsahu PSÍCH STRÁNEK FALCO

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Aby vám to vše správně a spolehlivě fungovalo, je zapotřebí mít na ploše instalovaný widget plus je zapotřebí mít aplikaci vyjmutou ze systémového šetření baterie! V opačném případě systém Android ukončuje příslušnou aplikaci/službu na pozadí a ta tak není schopna zpracovávat systémové procesy.

 

Nastavení („ozubené kolečko“)

Pomocí funkce Nastavení (ikona v  horní liště nebo otevřením hlavního menu) si můžete v aplikaci řadu věcí upravit dle osobních preferencí.

Aktuální stav klíšťové aktivity si na widgetu můžete nechat zobrazit ve třech variantách.

Pokud se vám text v kartách nevejde do vymezeného prostoru, je přiliš velký nebo moc malý, pak si můžete tažením posuvníku doprava/doleva jednoduše nastavit velikost písma v aplikaci, nezávisle na vašem nastavení v systému. Klepnutím na tlačítko Normální nastavíte implicitní hodnotu.

Přínosná funkce především pro majitele smartphonů s nízkým grafickým rozlišením displeje...

Pro smartphony vybavené čtečkou otisků prstů lze volitelně vybrat biometrickou ochranu pro „citlivé údaje“ v rubrice Můj pes. Modely bez tohoto hardwarového prvku mají volbu neaktivní.



Máte možnost si zvolit ze tří možností - téma Světlé (FALCO), což je implicitní zbarvení aplikace, dále Tmavé (noční), kdy se aplikace zbarví do tmavých tónů (vhodné především pro noční čtení a nižší zátěž pro oči) a nakonec Automaticky den/noc, kdy aplikace automaticky přepíná téma podle denní/noční doby. Algoritmus přepínání je můj vlastní a není vázaný na operační systém Android, funguje tedy i ve starších verzích, což je oproti dlouhé řadě jiných (i komerčních) aplikací zásadní výhoda.

Počínaje verzí 1.8 je možné zatržítkem OLED displej v nočním/automatickém režimu zobrazit volitelně pozadí ve 100% černé barvě - vhodné především pro smartphony osazené OLED displejem.

Pokud máte smartphone s displejem se zaoblenými rohy, zobrazuje s vám spodní karta s ořezanými kraji.
Zaškrtnutím volby se této estetické nepříjemnosti zbavíte (viz obrázek).

   

 

Recenze (verze 1.0)

- z pohledu pejskaře:

Co svět světem stojí, předávají si lidé informace: nejprve ústně, což po několikerém podání do jisté míry zkreslilo informaci původní. Proto začali své ústní podání doplňovat kresbou. A tak vznikly první malby v jeskyních. Po nějaké době se kresby okoukaly, informací přibývalo a lidé vynalezli klínové písmo, posléze hieroglyfy, pak hlaholici, poté latinku. S vývojem písma se měnil i materiál, na který se vše zaznamenávalo: stěny jeskyně byly vyměněny za hliněné tabulky a papyrusové svitky, pak Číňané vynalezli papír a Gutenberg knihtisk.  A tak si lidstvo zajistilo, že i dnes víme, co bylo před několika staletími, tisíciletími.

Vývoj však neustrnul a my zaznamenali, že naše znalosti a vědomosti mohou být předávány i jinými médii:  pomocí magnetofonových pásek, televize, rozhlasu…, počítače. A internetu. Internet. Internet dnes není záležitostí pouze PC, ale je běžnou součástí chytrých telefonů. Takže človíček zvídavý si hledá informace nejen v pracovní době nebo doma, přilepený k monitoru, ale může koukat, a kouká na internet i při procházce s kočárkem, nebo když si jen tak odpočívá na sluníčku, nebo u piva a hledá a hledá, až jednoho dne najde.

Před 15 lety jsem si pořídila štěňátko, prvotní informace jsem získala od chovatelky, s těmito jsem si vystačila první týdny spolužití…, takže nastoupily knihy a knížky a časopisy a kamarádi, kteří byli dosažitelní na tehdy, ještě jen někde, zavedené pevné telefonní lince.  A pak přišel první PC a za pár týdnů i zmíněný internet. To si pak jeden sedne, a hledá, hledá a: najde „Psí stránky Falco“. A má vystaráno – jednotlivé rubriky poskytují ucelený servis pro  neukojitelného pejskaře, který není stále s něčím spokojen, který se stále vzdělává a učí…, psí fotogalerie, poradna, stránky, které jsou přehledné a zajímavé i pro jedince, který na ně zabloudí omylem a žádného pejska nemá. Přesto se rád zastaví a stránky si prohlédne, něco málo si počte, ale jelikož nemá pejska, tyto stránky zasune do pozadí své šedé kůry mozkové a ta si je jednoho dne vybaví, když se například setká s nešťastníkem, který si neví rady se svým pejskem…

A za pár let vám vstoupí do života chytrý telefon, zjistíte, že si lze stránky pro pejsky pohodlně číst i v tramvaji, vlaku, na lavičce u domu či v parku, ale není to ono, čte se to nedobře, protože mobil je menší, má jiné rozlišení. No prostě nic moc.

Jednoho dne se na „Psích stránkách Falco“ dočtete, že je ke stažení první verze těchto stránek do mobilu, první mobilní aplikace tohoto druhu a hurá, jdete do toho a stránky máte v mobilu a jsou upraveny tak, jak si toho mobil žádá:

  • ve svém mobilním zařízení máte krásně upravenou „psí školu“;
  • články jsou čitelnější, nemusíte si je nijak natáčet, písmo si sami zvětšíte či zmenšíte tak, jak vaše oči potřebují;
  • všechny rubriky jsou zachovány, jsou krásně přehledné, grafika je velmi citlivě barevně vyladěna;
  • každá záložka svým obsahem nabízí spoustu užitečných informací, poradna tak, jak je vedena je naprosto unikátní, informace o výskytu klíšťat jsou nezbytné v každém ročním období, že si do této mobilní aplikace uložíte potřebné informace o vašem pejskovi (očkování, veterinář, foto) to je úžasná vymyšlenost autora;
  • a na ploše mobilu se vám objeví uložený widget psích stránek, takže nemusíte složitě dohledávat a otevírat, stačí  jen dotyk a je hotovo…;
  • z toho, jak jednoduše a intuitivně se aplikace ovládá, svědčí o mnoha hodinách trpělivé práce, úsilí a nezbytných znalostí, které jsou nám, uživatelům, jejím prostřednictvím předkládány;
  • a nezanedbatelná na tom všem je i skutečnost, že vše je uživateli dodáno takřka na stříbrném podnose, zadarmo, bez poplatků, stačí jen a jen jedno kliknutí na linku „instalovat“ a vše máte kdykoliv a kdekoliv k dispozici;
  • tak klikejte, instalujte a využívejte vše, co je vám předkládáno...

Jindra Pytlová

(Autorka textu je hrdou majitelkou dvou čínských naháčů a běžně poučenou uživatelkou chytrého telefonu. Oslovil jsem ji proto s nabídkou recenze mé aplikace, což přijala a sepsala krásné povídání, ve kterém je z pohledu pejskaře a zároveň „smartfounisty“ naprosto vše podstatné. Tímto jí velice děkuji a text jsem použil jako základní seznámení s určením a obsahem aplikace „PSÍ STRÁNKY FALCO pro smartphony na platformě Android“ pro její cílovou skupinu...)

 

- z pohledu technicky založeného uživatele:

Dobrý deň.

Rád by som niečo málo napísal k aplikácii na mobilné telefóny s operačným systémom Android „Psí stránky Falco“. Táto aplikácia vznikla so zámerom do istej miery nahradiť webové stránky, keďže veľká časť užívateľov dnes konzumuje obsah na mobilných zariadeniach, zväčša v podobe aplikácií. A zároveň je aj nástupcom staršej aplikácie „Falco psí průvodce“. Čiže také 2 in 1.

Hneď na začiatku musím podotknúť, že oproti webovej verzii je najväčším plusom prehľadnosť. Každá rubrika má svoju kartu, po rozkliknutí sa objaví obsah rubriky v podobe napríklad článkov, náhľadov videí apod. Výborné je, že na rozdiel od webu, ktorý je koncipovaný viac-menej na prezeranie na PC, v mobilnej aplikácii nie je nutné zoomovať, čo veľmi zlepšuje užívateľský zážitok! V nastaveniach aplikácie si dokonca môžte nastaviť posuvníkom veľkosť textu v aplikácii, čo je prínosné hlavne pre používateľov smartfonov s nižším rozlíšením displeja.

Za zmienku stojí aj využitie natívnej YouTube aplikácie pri videách, takže môžete dať hneď like na video, alebo si ho uložiť na neskoršie pozretie. O úroveň späť sa dostanete intuitívne tlačítkom, alebo gestom.

Zvláštnu pozornosť si zaslúži karta Môj pes, do ktorej si zadáte údaje o vlastnom psíkovi, vrátane fotky. Samozrejmosťou sú aj notifikácie o očkovaní apod.

Prednosťou je aj nastaviteľný widget na domovskú obrazovku, v ktorom je vidieť kliešťová aktivita, čo je veľmi užitočný údaj, ktorý vidíte aj bez otvorenia aplikácie.

Rýchlosť pohybu medzi kartami a rubrikami je výborná, samozrejme pri niektorých položkách závislá od kvality internetového pripojenia. Časť obsahu je ale uložená offline, čo prispieva k svižnosti aplikácie. Treba vyzdvihnúť, že ide medziiným o kartu Prvá pomoc, pri ktorej je veľmi dôležité, aby sa k nej človek dostal aj mimo pokrytia mobilného internetu.

Ešte by som, pre čo najlepší zážitok s požívania aplikácie, odporučil v nastaveniach smartfónu vyňať z režimu šetrenia widget, keďže pri ukončení appky systémom by dával neaktuálne informácie.

Záverom by som povedal, že autor vytvoril modernú a kvalitnú aplikáciu, aj čo do kvality obsahu aj kvality prevedenia a ktorá sa ešte bude vylepšovať a doplňovať s ďalšími verziami.

Miro Mali

(Autor textu se v oblasti chytrých telefonů pohybuje již řadu let a s testováním mobilních aplikací má bohaté zkušenosti. Za čas věnovaný recenzi mé aplikace mu tímto velice děkuji.)

 

Instalace

 PSÍ STRÁNKY FALCO
 verze 2.52


(pozor - odkaz je nutné otevřít v mobilním telefonu a je potřeba dočasně povolit instalaci z alternativních zdrojů!)
Provozní nastavení:
pro správnou funkci widgetu v novějších verzích OS Android vyjměte aplikaci z režimu šetření baterie (na některých telefonech bude zapotřebí povolit i automatické spuštění a zasílání notifikací), podle vlastních preferencí si upravte v systémovém nastavení aplikační notifikace!

 

Seznam novinek a vylepšení v jednotlivých verzích:

Zpět na hlavní stránku

 


Copyright © 2000-2024 Viktor Dostál - Psí škola FALCO
All Rights Reserved/Všechna práva vyhrazena.
WWW stránky založeny 20.10.2000