PSÍ STRÁNKY FALCO |
Péče o zdraví a optimální kondici Vašeho pejska Vás bude provázet po celý jeho život. K této péči mimo jiné především patří pravidelná očkování (kombinace, vzteklina, infekční kašel), pravidelná preventivní odčervení, preventivní prohlídky (půlroční, roční), aplikace vitamínových přípravků a aplikace prostředků proti vnějším parazitům (blechy, klíšťata). Základem této péče je i správný výběr zvěrolékaře, ke kterému budete docházet na pravidelná očkování, preventivní prohlídky, u kterého budete nakupovat prostředky na odčervení a prostředky proti vnějším parazitům (blechy, klíšťata). Pokud veterinář zná Vašeho pejska již od štěněcího věku, je to vždy výhoda. I proto je vhodné vybrat si takového odborníka, u kterého již můžete zůstat a kterému budete moci důvěřovat. |
V tomto příspěvku bych rád rozebral jednu z "nočních můr" všech chovatelů psů - torzi neboli převrácení žaludku.
Žaludek psa si můžeme zjednudušeně představit jako kyvadlo volně upevněné na dvou koncích - vývody jícnu a tenkého střeva. Toto "kyvadlo" již není v břišní dutině žádným jiným způsobem fixováno. Pokud je žaludek prázdný nebo lehce naplněný, nic se neděje, kyvadlo má malou hmotnost a nízkou setrvačnost. Ovšem představme si, co se stane ve chvíli, kdy se pes nažere, v žaludku má těžkou hmotu nestrávené potravy a začne dovádět a dělat "psí kusy" - kotrmelce, převalovat se na zádech ze strany na stranu apod. Stačí jeden takový nešťastný pohyb (někdy i jen skok!) a naplněný žaludek se otočí kolem své osy.
V tomto okamžiku vlastně dojde k zaškrcení obou konců žaludku (vstupu i výstupu). Pes začne mít bolesti, v žaludku se začnou rozepínat plyny a pes upadne do šoku. POKUD K TOMUTO DOJDE, JE NUTNÉ OKAMŽITĚ PSA DOPRAVIT K VETERINÁŘI! (nejlépe je psa položit na deku a tu použít jako transportní médium). Rozhodují zde skutečně minuty, zda pes přežije nebo ne! U veterináře následuje otevření břišní dutiny, srovnání žaludku do správné polohy (podle druhu potravy i otevření žaludku a vyjmutí nestrávených zbytků), přišití žaludeční stěny k dutině břišní jako prevence recidivy a opětné uzavření dutiny břišní. Poté přísná dieta, docházení na kapačku... pokud pes přežije první kritickou fázi, většinou vše skončí dobře. Vše ovšem nejvíce závisí na rychlosti, s jakou je pes po torzi dopraven na veterinární kliniku.
Proto bych zde chtěl zvýraznit dva odstavce - příznaky a prevenci.
Příznaky torze žaludku
Prevence torze žaludku
Proto prosím - v 90% případů jsme schopni dobrou prevencí torzi žaludku u psa zabránit. Velké procento psů s touto diagnózou jsou nám veterináři při včasné diagnóze a rychlém převozu schopni zachránit. Ale velké procento případů také končí tím nejhorším možným způsobem - smrtí psa.
Všem, kdo čtou tyto řádky, přeji, aby se s diagnózou "torze žaludku" ani u svého ani u jiného psa nikdy nesetkali.
Ing. Viktor Dostál, Psí škola FALCO
Každé roční období má v praxi veterinárního lékaře svá specifika. Jaro je rozpustilé, čekárna je plná poštěkávajících štěňat a hyperaktivních dorostenců, kteří rozkoušou na co přijdou. Od židlí a fíkusu v čekárně, po pantofle sestřičky pokoušející se vystavit očkovací průkaz.
Léto nás udržuje v neustálém střehu, co si zvířata a jejich majitelé vymyslí. Psi nepoučitelně pojídají bodavý hmyz, přehřívají se na sluníčku, padají ze skal nebo se koupou v bazénku s vysokým strmým okrajem. V teplých letních dnech se vyplatí mít v lednici kliniky kromě nápojů i sérum proti zmijímu uštknutí. Alespoň pětkrát za sezónu bývá potřebné.
Podzim je naproti tomu obdobím relativního klidu a řádu. Je to doba preventivních a předem plánovaných akcí. „Vytrestaní „majitelé zjara neuhlídaných fen nechávají své svěřenkyně kastrovat, také je třeba chirurgicky odstranit různé nádorky, pupínky a bouličky, o kterých se již dříve vědělo, ale na které nebyl v době dovolených čas. Hlavně však podzim bývá časem pravidelných ročních prohlídek a vakcinací, čištění zubního kamene, zbavování parazitů, prostě celkové generálky a přípravy na zimu.
Sychravé počasí a zkracování doby denního světla přichází s asi nejsmutnějším obdobím roku. Se začátkem zimy se čekárna začíná plnit starými a chronicky nemocnými pacienty, jejichž stav se v tomto období zhoršuje. Od září začínáme objednávat více léků a veterinárních diet, ulehčujících život pacientům s chronickým onemocněním srdce, dýchacích cest a jiných vnitřních orgánů.
Co se vlastně děje ?
V sychravých dnech, počínaje prvními mrazíky listopadu a konče většinou prvními teplejšími jarními dny, se snižuje „samočistící schopnost organismu". Řídící centra imunitního a vylučovacího systému jsou v této době přetížena zvládáním výkyvů tlaků a teplot vzduchu, zkracováním denního světla, nedostatkem slunečního svitu a častými smogovými inverzemi. Zkrátka známe to každý, je to i pro nás doba nepříjemná a těžko hledáme den, kdy je možné si „dobít baterky". Zdravý organismus si s tím hlavu neláme, ale pokud již má nějaký zdravotní problém, zima jej může prověřit.
Čeho si všímat ?
Pokašlávání, zvláště pak pokud pes kašle v klidu na pelíšku nebo když se vzruší při uvítání pána navracejícího se z práce, bývá nezvratným signálem, že není v pořádku srdce a je třeba u začít podávat léky usnadňující mu jeho funkci. Naopak pokud se kašel objeví u mladšího zvířete nebo pokud pes kašle při aktivitě nebo při přechodu z tepla do zimy, bývá způsoben nejspíše zánětem horních cest dýchacích.
Pohybové problémy (bolestivá toporná chůze, nahrbený hřbet,střídavé kulhání) u starších zvířat bývají způsobeny artrózou, tedy degenerativním onemocněním kloubů páteře a kloubů končetin.
Větší unavitelnost, postupné hubnutí, zvláště pak ve spojení se zvyšujícím se příjmem vody a častějším čůráním, někdy i zvracením, mohou být příznakem špatné funkce ledvin a jater. Při vzniku těchto příznaků je na místě toto prověřit vyšetřením krve.
Co mohu udělat ?
Dříve nebo později se některý z výše uvedených příznaků objeví u každého starého zvířete. Je však na nás chovatelích pokusit se je oddálit co nejdále. Nejvhodnější doba, kdy je vhodné si tento fakt uvědomit je podzim. V tuto dobu mimoděk díky horšímu počasí šulíme vycházky a místo výletu do lesa raději psovi nabídneme nějakou sladkost navíc. Přitom není nic horšího pro psa s artrózou kloubů, než přijít o pravidelný pohyb, byť by bylo trochu sychravo.
Alfou a omegou dobrého zdravotního stavu ,zvláště u starších zvířat a zvířat v zátěži, je kvalitní výživa. Musí organismu dodat všechny potřebné živiny a to v takové formě , aby tělo bylo co možná nejméně zatěžováno odpadními produkty vznikajícími při jejich trávení a zpracování. Znamená to podávat krmiva snadno stravitelná, se zvýšeným obsahem vitamínů.
Nejlépe se osvědčují krmiva, kde jako základní surovina je lehce stravitelné drůbeží, jehněčí nebo jiné bílé maso. Mělo by dále obsahovat dostatek vitamínu E a nasycených mastných kyselin. Pokud je základní krmná dávka neobsahuje, je vhodné dále přidávat karnitin pro podporu regenerace srdečního svalu, některé z látek ochraňujících pohybový aparát, jako například chondroitinsulfát nebo želatinové hydrolizáty a řadu dalších esenciálních vitamínů a prvků. Podávat kvalitní a vybalancovanou krmnou dávku odpovídající ročnímu období, věku a kondici zvířete, je nesmírně obtížné. Osobně doporučuji alespoň v nejobtížnějších etapách života našich svěřenců používat kvalitní komerční krmiva renomovaných firem.
MVDr. David Nejedlo, Liberec
(napsáno exkluzívně pro web PSÍ STRÁNKY FALCO a zveřejněno s výslovným souhlasem autora)
|
Copyright ©
2000-2024 Viktor Dostál - Psí škola FALCO
|